Vlada Republike Hrvatske produljila je rok trajanja Programa dodjele državnih potpora sektoru mora, prometa, prometne infrastrukture i povezanim djelatnostima u pandemiji COVID-a 19 i to do kraja godine, uz povećanje iznosa potpore.
Prema programu dodjele državnih potpora sektoru mora, prometa i infrastrukture i povezanim djelatnostima je do 30. lipnja ove godine ukupno izdano 46 državnih jamstava ukupne vrijednosti preko 170 milijuna kuna. Izmjenama se produljuje rok dodjele potpora do 31. prosinca, a gornja granica iznosa potpore putem kreditnog jamstva raste s 800 tisuća na 1,8 milijuna eura uz povećanje iznosa pokrića jamstva s 90 na 100 posto.
Provoditelji ovog programa su HAMAG-BICRO za mikro, male i srednje poduzetnike te HBOR za velike poduzetnike.
Kreditno jamstvo traje minimalno 1 godinu i najdulje 5 godina. Računa se od dana prenošenja kredita u otplatu.
Pravo na ove potpore imaju poduzetnici koji su ostvarili značajan pad poslovnih prihoda u odgovarajućem razdoblju 2020. godine, odnosno 2021. godine u odnosu na isto razdoblje 2019. godine i/ili kod kojih se na temelju pokazatelja poslovanja u prvih šest mjeseci 2020. godine (odnosno u prva tri mjeseca 2021. godine) može očekivati ostvarenje poslovnih prihoda za 2020. godinu, odnosno za 2021. godinu, na razini koja je značajno niža (najmanje 20%) od poslovnih prihoda ostvarenih u 2019. godini.
Također se prijaviti mogu pravne osobe koje su ostvarile fizički pad prometa i/ili prijevoza putnika i robe, rezervacija putovanja i turističkih posjeta i slično u 2020. godini, odnosno 2021. godini u odnosu na isto razdoblje 2019. godine i/ili su im otkazani ili na duže vrijeme odgođeni (na najmanje godinu dana) ranije ugovoreni i planirani poslovi i/ili druge poslovne aktivnosti sukladno poslovnim planovima za 2020. godinu, odnosno 2021. godinu
Potpore iz ovoga Programa ne mogu se dodijeliti poduzetnicima koji su u 2020. godini te u 2021. godini isplatili dobit/dividendu iz prethodnih razdoblja, osim ako se ne radi o zakonskoj obvezi.
Zahtjevi za jamstvo uz kredit se mogu podnositi u poslovnu banku do kraja važenja Programa, uz uvjet da jamstvo mora biti izdano do 31. 12. 2021.
Namjena kredita je financiranje obrtnih sredstava te za ulaganja u svrhu pripreme turističke sezone, kao i rješavanje problema izazvanih krizom kao posljedicom pandemije COVID-19.
Davatelji kredita su poslovne banke u Republici Hrvatskoj koje posluju u skladu sa Zakonom o kreditnim institucijama i HBOR.
Kamatna stopa na kredit mora biti barem 0,5 postotna boda niža od kamatne stope koju bi korisnik kredita imao da kredit nije osiguran jamstvom izdanim po Programu, pri čemu kod kredita s promjenjivom kamatnom stopom davatelj kredita tijekom otplate kredita ne smije povećavati maržu na ugovorenu referentnu stopu. Ako davatelju kredita zbog propisa o državnim potporama nije moguće ugovoriti kamatnu stopu sukladno navedenim odredbama, dužan je s Korisnikom kredita ugovoriti najmanju kamatnu stopu koju dozvoljavaju navedeni propisi.
Naknada za jamstvo iznosi 0,25% od iznosa jamstva, neovisno o trajanju jamstva. Ona može biti plaćena iz kredita prilikom prvog korištenja kredita, i tu je važno napomenuti da jamstvo stupa na snagu tek nakon što korisnik kredita plati ovu naknadu. Sredstvo osiguranja kredita ovim jamstvom je zadužnica na iznos jamstva uvećan za pripadajuće kamate, naknade i troškove koja će glasiti na Republiku Hrvatsku, Ministarstvo turizma i sporta.
Među prihvatljivim osnovnim djelatnostima su navedene i slijedeće:
Iznimno prihvatljivi mogu biti i korisnici kredita koji kao registriranu osnovnu djelatnost nemaju neke od navedenih ali su minimalno 40% poslovnih prihoda u 2019. ili iznimno u 2018. ostvarili obavljanjem nekih od njih a što će dokazati izjavom u okviru zahtjeva za jamstvo.
Hoće li se dodatno produljiti rok ovih jamstava i u slijedećoj godini, ostaje za vidjeti budući je Europski plan oporavka tek krenuo a zajedno s njime i domaći Nacionalni plan oporavka i otpornost 2021-2016.
Ukoliko trebate savjet i mišljenje o tome jeste li prihvatljiv korisnik i kako aplicirati za određena sredstva po ovom programu kontaktirajte nas.
Prijavite se na newsletter i primajte najnovije trendove i savjete ravno u Vaš inbox
U svom čarteru ste sigurno barem jednom imali raspravu oko tendera. Nitko više nije bio siguran što se smije, a što ne. Koje je sigurno područje plovidbe, smije li prevoziti putnike i sl. Novi Pravilnik o sigurnosti pomorske plovidbe napokon rješava pitanje područja plovidbe tendera, ali donosi reda i u nekim drugim segmentima plovidbe.
Prodaja počinje bukingom, ali tu ne završava. Upravo tu počinje prostor za dodatnu zaradu - i to bez pritiska, bez agresivne komunikacije, samo kroz pametno ponuđene usluge koje gostu stvarno trebaju. Ako vodite čarter, surađujete s agencijama ili ste dio prateće industrije, ovaj tekst donosi konkretne ideje kako dodatne usluge mogu poboljšati iskustvo gostiju i povećati prihode.
U čarteru, sve počinje i završava na dojmu - u svakoj poruci, tonu i reakciji. Danas gosti ne žele savršenstvo, ali žele znati da netko drži stvari pod kontrolom. Ne žele da ih se ignorira. A kad nastane situacija, žele znati da netko preuzima odgovornost. Ne možete spriječiti sve probleme. Ali možete naučiti kako komunicirati u kriznim situacijama.
Digitalni marketing u yacht čarter industriji nije pitanje trendova nego odgovornog poslovanja. U ovom članku Selma Ćubara razbija ključne zablude – od iluzije o online platformama do pogrešnog razumijevanja brenda i lojalnosti gosta. Jasno, konkretno i poticajno, ovaj tekst otvara prostor za konstruktivan razgovor među agentima, fleet operaterima i svima koji vjeruju da odnos s gostom nije trošak – nego temelj dugoročnog uspjeha.