Imate li plovni objekt za krstarenje ili za izlete te planirate li ga unaprijediti ili biti ekološki osviješteni? Upravo sada dostupna je posebna prilika za vlasnike ovakvih plovila koji žele smanjiti troškove ulaganja u održivu tehnologiju čak do 70%. Silvija Domitrović Došen donosi informacije o bespovratnim sredstvima Ministarstva turizma, namijenjenima zelenoj tranziciji nautičkog sektora. Otkrijte jeste li među onima koji mogu ostvariti ovu potporu.
Već neko vrijeme planirate ulaganje u novu opremu ili uređaj za biokemijsko pročišćavanje otpadnih voda na svom plovilu za izlete ili krstarenja?
Sada je savršeno vrijeme da smanjite troškove ovog ulaganja čak do 70%! Ministarstvo turizma objavilo je Program potpora male vrijednosti: Konkurentnost turističkog gospodarstva - Zelena i digitalna tranzicija poduzetnika u turizmu.
Ovaj program cilja na zelenu i digitalnu tranziciju poduzetnika u cijelom lancu vrijednosti turizma i ugostiteljstva.
Cilj je razvoj inovativnih i održivih turističkih proizvoda i usluga, poboljšanje ekološki prihvatljivih procesa, poticanje kružnog gospodarstva, povećanje energetske učinkovitosti i unapređenje usluga kroz digitalizaciju poslovnih procesa.
Korisnici ove bespovratne potpore su subjekti malog gospodarstva (trgovačka društva izvan javnog sektora, obrti i zadruge) registrirani za ugostiteljske i/ili turističke djelatnosti te obiteljska poljoprivredna gospodarstva.
Mjere potpore:
Ovoj mjeri pripadaju plovni objekti nautičkog turizma, a obuhvaća postojeće plovne objekte za krstarenje ili izlete s upisnim listom broda prema Pravilniku o vrstama plovnih objekata nautičkog turizma, plovni objekti za krstarenje ili plovni objekti za izlete kako je navedeno u NN 68/19.
Za ovu mjeru osigurano je ukupno 800.000 EUR, a prijavitelji mogu ostvariti potporu od 20.000 EUR do 30.000 EUR uz intenzitet potpore do 70% ukupno prihvatljivih troškova.
Prihvatljivi troškovi uključuju nabavu i ugradnju nove opreme vezane za zaštitu okoliša i kružno gospodarstvo, poput uređaja za biokemijsko pročišćavanje otpadnih (crnih i sivih) voda na plovilu.
Prihvatljivi korisnici su subjekti malog gospodarstva s registriranom djelatnošću za plovne objekte nautičkog turizma prema NKD-u 50.10 (Pomorski obalni prijevoz putnika) ili 50.30 (Prijevoz putnika unutrašnjim vodenim putovima), a jedan od kriterija da su imali minimalno dva zaposlena djelatnika u prethodnoj godini u punom radnom vremenu na godišnjoj razini.
Natječaj je otvoren do 10. travnja.
Prijavite se na newsletter i primajte najnovije trendove i savjete ravno u Vaš inbox
U svom čarteru ste sigurno barem jednom imali raspravu oko tendera. Nitko više nije bio siguran što se smije, a što ne. Koje je sigurno područje plovidbe, smije li prevoziti putnike i sl. Novi Pravilnik o sigurnosti pomorske plovidbe napokon rješava pitanje područja plovidbe tendera, ali donosi reda i u nekim drugim segmentima plovidbe.
Prodaja počinje bukingom, ali tu ne završava. Upravo tu počinje prostor za dodatnu zaradu - i to bez pritiska, bez agresivne komunikacije, samo kroz pametno ponuđene usluge koje gostu stvarno trebaju. Ako vodite čarter, surađujete s agencijama ili ste dio prateće industrije, ovaj tekst donosi konkretne ideje kako dodatne usluge mogu poboljšati iskustvo gostiju i povećati prihode.
U čarteru, sve počinje i završava na dojmu - u svakoj poruci, tonu i reakciji. Danas gosti ne žele savršenstvo, ali žele znati da netko drži stvari pod kontrolom. Ne žele da ih se ignorira. A kad nastane situacija, žele znati da netko preuzima odgovornost. Ne možete spriječiti sve probleme. Ali možete naučiti kako komunicirati u kriznim situacijama.
Digitalni marketing u yacht čarter industriji nije pitanje trendova nego odgovornog poslovanja. U ovom članku Selma Ćubara razbija ključne zablude – od iluzije o online platformama do pogrešnog razumijevanja brenda i lojalnosti gosta. Jasno, konkretno i poticajno, ovaj tekst otvara prostor za konstruktivan razgovor među agentima, fleet operaterima i svima koji vjeruju da odnos s gostom nije trošak – nego temelj dugoročnog uspjeha.