Ako želite privući pažnju i učinkovito prenijeti poruku, vjerojatno ćete koristiti slike, zar ne? Web dizajneri, blogeri, vlasnici malih poduzeća, digitalni marketinški stručnjaci, kreatori sadržaja – svi oni koriste upečatljive fotografije kao dio svoje strategije. Ali što ako netko tvrdi da ste "ukrali" sliku?
S porastom digitalnog sadržaja, također je porastao broj tužbi za autorska prava – ali nisu sve legitimne.
Jedan od najvećih problema su lažne tvrdnje o autorskim pravima.
Ove lažne optužbe i zahtjevi za novčanom naknadom brzo se šire, putem dopisa i mailova, i možda ste se i sami susreli s njima.
Priča obično ide ovako:
Imat će "valjane" podatke i e-mailove s naslovom "Zahtjev za autorizaciju / Neovlaštena upotreba slike - Slučaj br: 12345".
Pisat će vam "u ime našeg klijenta XY/AB/FC", a navedeni klijent im je “dodijelio zadatak” praćenja i zaštite njegovih prava globalno.
Vjerojatno koristite sliku bez dopuštenja (bit će priložen link na vaš blog, landing stranicu ili nešto slično).
Reći će kako koristite navedenu sliku koja je zaštićena zakonom o autorskim pravima i kako su povrede kažnjive prema međunarodnom pravu.
Imat ćete “sljedeće opcije”...
Troškovi naknade bit će 300//500/900.. €.
Ili u protivnom...
Zašto su ovakve lažne optužbe sve češće?
Internet olakšava onim nepoštenima iskorištavanje ostalih.
Šalju e-mailove, ponekad vrlo općenite, a ponekad vrlo specifične, nadajući se kako će netko od primatelja platiti iz straha ili neznanja. Ova praksa se naziva "copyright trolling" (trolanje autorskim pravima).
Autorsko pravo je pravna zaštita koja se daje stvaraocu originalnog djela, dajući mu ekskluzivna prava na korištenje i distribuciju svog stvaralaštva.
To uključuje sve, od knjiga i glazbe do fotografija i umjetničkih djela. Važnost autorskog prava leži u zaštiti intelektualnog vlasništva autora, tako da mogu kontrolirati kako se njihovo djelo koristi i biti pravedno plaćeni za to.
Autorska prava su zaštićena, a ako želite koristiti slike za vlastite svrhe, morate dobiti određene licence:
S licencom slobodnom od tantijema, plaćate jednokratnu naknadu za korištenje slike više puta bez dodatnih troškova. Ove slike su izvrsne za blogove i web stranice gdje trebate puno vizuala bez stalnih troškova. Platforme poput Shutterstocka, Adobe Stocka i Canve nude širok izbor royalty-free slika pogodnih za razne projekte.
Licence za upravljanje pravima su specifičnije. Plaćate ovisno o tome kako i gdje će se slika koristiti, poput trajanja, geografske lokacije i medija. Ova vrsta licence je pogodna za ekskluzivne ili visoko profilne projekte gdje trebate preciznu kontrolu nad korištenjem slike. Getty Images i druge premium web stranice sa stock fotografijama pružaju slike s upravljanim pravima.
Slike iz javne domene slobodne su za korištenje svima u bilo koje svrhe jer su im autorska prava istekla ili ih je autor odrekao. Web stranice kao što su Wikimedia Commons, Unsplash, Pexels i Rawpixel nude veliku zbirku besplatnih, visokokvalitetnih vizuala.
Creative Commons licence omogućuju autorima točno uvjetovanje kako drugi mogu koristiti njihovo djelo. Na primjer, neki mogu zahtijevati samo atribuciju, dok drugi mogu ograničiti komercijalnu upotrebu ili izmjene. Ovo je idealno za pronalaženje slika s jasnim pravima korištenja, jer ćete tako točno znati i poštovati autorove uvjete. To obično uključuje navođenje imena autora i dodavanje poveznice na licencu, kao što je "Foto: John Doe, Unsplash."
Platforme poput Canve i Adobea omogućuju vam stvaranje vlastitih dizajna i slika. One nude velik izbor royalty-free i licenciranih slika koje možete koristiti za svoje svrhe. Koristeći ove platforme, možete biti sigurni kako će vaše slike biti i pravno usklađene.
Zakoni EU osmišljeni su kako bi zaštitili autorska prava i spriječili zlouporabu zakona o autorskim pravima. Oni služe za održavanje ravnoteže između prava autora i javnosti, osiguravajući i da se lažni zahtjevi mogu učinkovito osporiti.
Ako ste lažno optuženi za kršenje autorskih prava, postoji nekoliko koraka koje možete poduzeti kako biste se "obranili":
U Europi postoji nekoliko zakona i direktiva o autorskim pravima i digitalnim medijima:
Ova direktiva ima za cilj modernizirati pravila o autorskim pravima EU kako bi bila prikladna za digitalno doba. Uključuje mjere za zaštitu autorskih prava na internetu i osiguranje da primaju poštenu naknadu od platformi koje koriste njihova djela.
Ova direktiva usklađuje zakone država članica u vezi s autorskim pravima i srodnim pravima u informacijskom društvu.
Ova direktiva jača provedbu prava intelektualnog vlasništva diljem EU. Uključuje mjere za prikupljanje dokaza, izdavanje sudskih naloga i poduzimanje korektivnih mjera.
Iako prvenstveno usmjerena na zaštitu podataka, GDPR također utječe na obradu osobnih podataka u svrhe provedbe autorskih prava.
Kada koristite bilo koju vrstu fotografija, izuzetno je važno izbjeći probleme s autorskim pravima, kako biste održali svoju profesionalnu i etičku digitalnu prisutnost.
Evo kako to možete učiniti ispravno:
Također je vaša obveza pročitati (i razumjeti) uvjete licenciranja jer neke slike mogu imati specifične uvjete. Neke licence dopuštaju komercijalnu upotrebu, dok druge ograničavaju korištenje na osobne ili obrazovne svrhe.
Sada kada imate sve ove informacije, morate znati kako reagirati ako primite optužbu i/ili zahtjev za novčanu naknadu za "neovlašteno" korištenje fotografije.
(Ovo je također trenutak kada ćete cijeniti održavanje organiziranog digitalnog arhiva dokumenata.)
Ako ste potpuno sigurni u valjanost svojih slika i kako primljena optužba zapravo nema nikakve osnove, preporučujemo odgovoriti na poruku koju ste primili.
Budite čvrsti, ali pristojni. Objasnite im kako su “pogriješili”, jer vi imate sve odgovarajuće licence (priložite i dokaz) te im dajte do znanja kako nećete tolerirati ponovno uznemiravanje s takvim obavijestima.
Možete im također pristojno reći kako bi ubuduće trebali provjeriti svoje informacije prije nego što pošalju bilo kakve optužbe i kako je najbolje da vas više ne uznemiravaju.
Definitivno možete uključiti rečenice poput ovih:
"Budite obaviješteni kako će svaki daljnji neopravdani zahtjev za kršenje autorskih prava protiv naše tvrtke biti popraćen odgovarajućim pravnim radnjama za zaštitu naših interesa. Ako morate komunicirati u budućnosti, očekujemo da to bude potkrijepljeno odgovarajućom provjerom činjenica i relevantnih licenci. U suprotnom, bit ćemo prisiljeni poduzeti drugačiji pristup."
I sami znate kako i vi i sve druge tvrtke, morate poštivati zakone o autorskim pravima ako koristite fotografije koje nisu vaše vlastite, bilo u svrhu marketinga ili bilo koju drugu.
Odgovorno korištenje fotografija štiti vas od pravnih problema, ali također održava ugled vaše tvrtke.
Izgleda da sve i uz praksu pravilnog postupanja, poput korištenja slika s renomiranih platformi i web stranica te vođenja detaljne evidencije o licencama, ne pomažu puno u izbjegavanju lažnih optužbi.
Dok netko ne stane na (pravni) kraj ovim ljudima.
Ali sada ćete biti spremni odgovoriti na optužbe i znati ćete kako se nemate čega bojati, jer ćete znati kako ste sve učinili ispravno.
Za savjet ili bilo kakva pitanja, ne oklijevajte kontaktirati nas.
Također, prijavite se na naš newsletter i ostanite u kontaktu s vijestima iz industrije.
Prijavite se na newsletter i primajte najnovije trendove i savjete ravno u Vaš inbox
Digitalizacija poslovanja, usklađivanje tehnologije, procesa i ljudi, često zvuči poput nečega što se postigne preko noći, ali stvarnost je mnogo složenija. Većina poslovanja treba digitalni razvoj – postupan, fleksibilan i ljudski vođen proces prilagodbe. A sve o digitalnoj transformaciji, donosi nam Andreja Fazlić u svojem novom članku.
Svaka čarter tvrtka mora koordinirati između gostiju, plovila, vlasnika i zaposlenika - i to uspješno, zar ne? U isto vrijeme se sve radne operacije moraju neometano odvijati. I kako onda sebi i svom poslovanju olakšati rad i pojednostaviti dnevne zadatke? Na našem webinaru ćete otkriti sve o tome kako uz pravu sveobuhvatnu aplikaciju za čarter management koja će ne samo unaprijediti, nego i preoblikovati vaše poslovanje. Registrirajte se i saznajte kako transformirati svoje poslovanje!
Društvene mreže se stalno razvijaju, s novim trendovima, taktikama i nadogradnjama platformi koja vas konstanto zasipaju sa svih strana. Uz sve te promjene, lako je podleći dezinformacijama ili zastarjelim savjetima. Međutim, jedna od najvrjednijih vještina za dugoročni uspjeh na društvenim mrežama je naučiti razlikovati činjenice od fikcije.
Hrvatska ima izniman potencijal za korištenje solarne energije kao glavnog obnovljivog izvora. S obzirom na iznimnu insolaciju i pogodnu geografsku poziciju, posebno u Dalmaciji i na Jadranu, solarna energija može povećati energetsku sigurnost i osigurati financijsku uštedu. Unatoč tome, brojne su birokratske prepreke i izazovi.