Korozija može biti neprijatelj plovilima, ali postoji mnogo načina kako se s njom nositi. Otkrijte kako korozija nastaje, zašto je morsko okruženje posebno izazovno te što možete učiniti kako bi zaštitili svoje plovilo od njezinih štetnih učinaka.
Korozija je neumoljiv proces - uništava plovila čineći ih manje sigurnima i manje funkcionalnima.
Korozija nije samo oku neugodna, površinska smetnja. Ona polako, ali sigurno, umanjuje strukturni integritet vašeg plovila.
Korozija je ozbiljna stvar i uzrokuje ozbiljne probleme.
Zbog korozije, vaše plovilo može propuštati vodu, nosive konstrukcije mogu oslabiti, a određeni dijelovi plovila mogu se čak i u potpunosti raspasti.
Kako bi se mogli boriti protiv korozije potrebno je znati što je zapravo korozija i kako ona nastaje.
Korozija je proces erozije materijala, posebno metala koji se događa zbog kemijske reakcije s plinovima ili tekućinama. Na koroziju nisu imuni ni drugi materijali kao što su polimeri ili drvo.
Kod korozije postoje dva različita procesa koja uzrokuju oštećenje materijala, posebno metala:
Kemijska korozija se događa kada metal direktno reagira s okolinom. To je proces u kojem metal mijenja svoj kemijski sastav uslijed izloženosti kemijskim agensima, poput kisika ili sumpornog dioksida u zraku.
Primjer: željezo kada je izloženo vlažnom zraku, formira željezov(III) oksid ili hrđu.
Elektrokemijska korozija uključuje elektrokemijske reakcije između metala i okoline, koja zahtijeva prisustvo elektrolita (npr. voda s rastopljenim solima).
Ovaj tip korozije se događa kada postoje dvije različite elektrokemijske zone na metalu, jedna djeluje kao anoda gdje metal gubi elektrone (korodira), a druga kao katoda gdje se elektroni primaju.
Primjer: korozija metala u morskoj vodi, gdje slana voda služi kao elektrolit omogućujući prijenos elektrona i time koroziju.
Morska voda ima velik utjecaj na koroziju, posebno na jahtama i plovilima. Visoki sadržaj soli čini morsku vodu izuzetno korozivnom, koja je onda u osnovi elektrolit.
Visoka koncentracija soli u morskoj vodi povećava i njenu električnu provodljivost, što olakšava prijenos elektrona između anodnih i katodnih područja na metalu što ubrzava proces korozije, čineći metal slabijim i manje otpornim.
Na jahtama i plovilima često se koriste različiti metali, što može dovesti do galvanske korozije. Ovo se događa kada se dva različita metala spoje u prisustvu elektrolita (u ovom slučaju, morske vode), uzrokujući da manje plemeniti metal (anoda) brže korodira.
Zbog ovih razloga, jahte i plovila zahtijevaju redovito održavanje kako bi se zaštitili od korozivnog djelovanja morske vode, uključujući redovito nanošenje zaštitnih premaza, upotrebu žrtvenih anoda, i redovite inspekcije i čišćenje kako bi se smanjila mogućnost korozije.
Brojni elementi djeluju kao katalizatori korozije, ubrzavaju oksidaciju metala i čine koroziju neizbježnom, brzom i razornom, a neki od glavnih faktora su:
Električne struje u metalnim dijelovima broda - neadekvatno uzemljenje električnog sustava broda može uzrokovati koroziju metalnih komponenata.
Bakterije i mikroorganizmi - neki mikroorganizmi (kao što su bakterije koje proizvode sumporni dioksid u balastnim tankovima) mogu proizvoditi tvari koje potiču koroziju.
Klimatske promjene - u područjima s višim temperaturama i povećanom vlagom, brodovi su skloniji koroziji, jer povećane temperature i vlaga pogoduju koroziji.
Kisik iz zraka - metalni dijelovi broda koji se nalaze iznad vodene linije, izloženi zraku, podložni su koroziji, jer kisik reagira s metalom, potičući proces oksidacije.
Naravno, moguće je zaštititi plovila od korozije i postoje brojne učinkovite taktike, a ovo su neke od najučinkovitijih metoda:
Primjenom ovih metoda, znatno smanjujete rizik od korozije, čime se ujedno produžava vijek trajanja i čuva funkcionalnost plovila u vašem čarteru.
Nije dovoljno samo povremeno provjeravati i čistiti vidljive metalne površine, već je potrebno adekvatno se brinuti i za one skrivene i teže dostupne dijelove.
Redovito i detaljno čistite sve metalne površine, ali i palubu, ograde, i sidro, kako bi se uklonila sol i druge korozivne tvari. Čišćenje broda nakon svakog izlaska na more smanjuje akumulaciju soli.
Posebnu pažnju posvetite teže dostupnim dijelovim, ispod palube i unutar trupa. Redovito pregledavajte unutarnje komore plovila kako bi na vrijeme otkrili i sanirali rane znakove korozije.
Provodite temeljite inspekcije kako bi se identificirale bilo kakve anomalije ili promjene u strukturi i izgledu metalnih dijelova, te redovito provjeravajte i mijenjajte žrtvene anode,
Redovnim i učinkovitim održavanjem smanjujete rizik od korozije, čime značajno doprinosite očuvanju i pouzdanosti vašeg plovila.
Borba protiv korozije na plovilima je zapravo rutinski proces koji zahtijeva cjelovit pristup.
Inovativne tehnologije, poput pametnih senzora za rano otkrivanje korozije, kao i upotreba naprednih materijala otpornih na koroziju, dodatno unaprjeđuju zaštitu plovila.
Inovativne tehnologije osiguravaju duži vijek trajanja samih plovila, time i povećavajući njihovu funkcionalnost.
Ciljana i efikasna zaštita od korozije na plovilima ima za cilj jedno - budućnost u kojoj su plovila sigurnija, pouzdanija i otpornija na izazove.
No, od svih gore navedenih stvari, redovito održavanje plovila i prevencija su temelj za očuvanje dugovječnosti vašeg plovila.
Prijavite se na newsletter i primajte najnovije trendove i savjete ravno u Vaš inbox
Digitalizacija poslovanja, usklađivanje tehnologije, procesa i ljudi, često zvuči poput nečega što se postigne preko noći, ali stvarnost je mnogo složenija. Većina poslovanja treba digitalni razvoj – postupan, fleksibilan i ljudski vođen proces prilagodbe. A sve o digitalnoj transformaciji, donosi nam Andreja Fazlić u svojem novom članku.
Svaka čarter tvrtka mora koordinirati između gostiju, plovila, vlasnika i zaposlenika - i to uspješno, zar ne? U isto vrijeme se sve radne operacije moraju neometano odvijati. I kako onda sebi i svom poslovanju olakšati rad i pojednostaviti dnevne zadatke? Na našem webinaru ćete otkriti sve o tome kako uz pravu sveobuhvatnu aplikaciju za čarter management koja će ne samo unaprijediti, nego i preoblikovati vaše poslovanje. Registrirajte se i saznajte kako transformirati svoje poslovanje!
Društvene mreže se stalno razvijaju, s novim trendovima, taktikama i nadogradnjama platformi koja vas konstanto zasipaju sa svih strana. Uz sve te promjene, lako je podleći dezinformacijama ili zastarjelim savjetima. Međutim, jedna od najvrjednijih vještina za dugoročni uspjeh na društvenim mrežama je naučiti razlikovati činjenice od fikcije.
Hrvatska ima izniman potencijal za korištenje solarne energije kao glavnog obnovljivog izvora. S obzirom na iznimnu insolaciju i pogodnu geografsku poziciju, posebno u Dalmaciji i na Jadranu, solarna energija može povećati energetsku sigurnost i osigurati financijsku uštedu. Unatoč tome, brojne su birokratske prepreke i izazovi.