Stižu novi financijski poticaji za investicije i obrtna sredstva


Prethodna politika prema nautičkom turizmu bila je blago rečeno restriktivna, s ograničenim brojem potpora koje su ujedno bile i niske. Međutim, HAMAG BICRO, nakon znatne pauze, uvodi nove financijske programe. Izgleda kako je došlo do značajne promjene ili kako Ivica Žuro kaže “otopilo se hladno srce maćehe". Čitajte dalje i saznajte što zapravo ovi programi nude i kako možete iskoristiti ove konkurentne financijske poticaje.

Nakon što smo posljednji put utvrdili da po pitanju poticaja politika tretira nautički turizam maćehinski jer je za jedan jedini ozbiljan natječaj predviđen mali broj niskih potpora, sa otopljavanjem temperature, otopljava se i hladno srce maćehe. 
 
Naime, nakon poprilično duge pauze, domaća agencija za poticanje malog poduzetništva HAMAG BICRO objavila je nove kreditne programe za poduzetnike i poljoprivrednike. 
 
Ima tu raznih mogućnosti, ovisno o tome traže li se obrtna sredstva, ide li se uz njih možda i u neke investicije te kolika je visina i vrsta ulaganja.  
Ono što je bitno je da je riječ o vrlo konkurentnim kamatama i postotcima pokrića kredita. 
 
Naš fokus je na financiranju poduzetništva pa ćemo ovom prigodom o navedenim programima. 
 

EFRR zajmovi - novčana “infuzija” za mali biznis 

Iz Europskog fonda za regionalni razvoj financirat će se dvije vrste zajmova:  

  • EFRR Mali zajmovi za investicije te  
  • EFRR Mali zajmovi za obrtna sredstva.  

Malim zajmovima za investicije kreditirat će se subjekti malog gospodarstva i to kroz financiranje osnovnih sredstava (materijalna i  nematerijalna imovina) te obrtna sredstva maksimalno do 30% iznosa zajma.  
 
Maksimalni iznos je 100.000 eura i rok otplate 10 godina s počekom. Kamatna stopa je vrijedeća osnovna stopa za Republiku Hrvatsku na datum zaprimanja zahtjeva umanjena za 1 postotni bod. 
 
To konkretno znači službenih 4,11% umanjeno za 1 postotni bod = 3,11% kamatne stope cijelo vrijeme otplate zajma. 

 

Sigurnost za poduzetnike - jačanje osnovnog i obrtnog kapitala   

Zajmovi za obrtna sredstva namijenjeni su  isključivo za financiranje troškova poput pripreme proizvodnje, sirovina i materijala, troškova zaposlenih, zakupa poslovnog prostora, režijskih troškova, općih troškova i sl.  
 
Maksimalni iznos Malog zajma za obrtna sredstva je 30.000 eura i rok otplate do 3 godine, a kamatna stopa je  osnovna stopa koja vrijedi za Republiku Hrvatsku na datum zaprimanja zahtjeva umanjena za 0,5 postotna boda. Odnosno 3,61%. 
 
Prihvatljivi tražitelji zajma u oba slučaja moraju među ostalim zadovoljiti navedene kriterije

  1. imati minimalno jednog zaposlenog na puno radno vrijeme uključujući cijeli period trajanja ugovora o zajmu 
  2. ne smiju imati žiro-račun neprekidno blokiran dulje od 30 dana u posljednjih 6 mjeseci niti biti trenutno u blokadi 
  3. uredno podmirivati postojeća zaduženja 
  4. nemati nepodmirenih obveza prema državi ili su s državom dogovorili reprogramiranje obveza sukladno važećim propisima.  

Za sve one koji idu u veće investicije - a nemaju recimo prihvatljivu razinu kolaterala u vidu slobodnih nekretnina ili čega drugog - stiže novost da je dodatno je produžen jamstveni program ove agencije za kredite poduzetništva prema bankama.  
 
I ne samo to: navedeno jamstvo za investicije može ići s iznosom 2 milijuna eura pokriva 80% zaduženja! 
 
Cilj ovih financijskih instrumenata je povećanje dostupnost zajmova i jamstava subjektima malog gospodarstva uz smanjenje kamatne stope i smanjenje razine potrebnih sredstava osiguranja. 
 
Jamstveni program se odvija preko 2 mjere – A za već navedene investicije i B za obrtni kapital
 
Nisu zaboravljena ni jamstva za obrtna sredstva za koje je predviđena Mjera B.  
 
U sklopu nje u ponudi su jamstva za obrtna sredstva u maksimalnom iznosu do 1.000.000 eura uz postotak jamstva od 50%. 
 

Kako EFRR zajmovi funkcioniraju u praksi 

Cijela priča je vrlo tanka bez praktičnog primjera, a nećete nas hvatati na taj štos ;) pa ćemo opisati slučaj kako se primjenjuje Mjera A. 
 
Recimo da imate ulaganje u poslovni objekt ili u uređaje i sklopove ukupne visine 800.000,00 eura. Poslovanje vam je OK – nije da se hvalite već je stvarno tako - cash flow pozitivan kao i poslovni model.  
 
Niste bili osim u blokadi osim možda koji dan i sa objašnjivim razlogom (usijanih glava ne fali u nijednoj branši) i imate svojih bar 25% od investicije za uložiti.  
Napravili ste investicijsku studiju i dokazali da imate kreditnu sposobnost
 
Znači 200.000,00 eura vaših je tu, nedostaje 600.000,00 koje se nadate dobiti u banci, i sada dolazimo do onog ali…  
 
Odnosno uz sve to ili nemate nekretninu koja će služiti kao osiguranje kredita, ili imate, ali ne vrijedi ni blizu tome da bi pokrilo 50% budućeg kredita.  
 
Upravo za takve stvari i služi Mjera A. 
 
Obzirom da sada pokriva 80% zaduženja – konkretno 480.000,00 eura je zagarantirano od strane HAMAGa.  
 
Ostalih 120.000,00 eura će se pokriti ili nekretninom kakva već jest ili nekim drugim instrumentom osiguranja. 
 
Stoga ako ste od investicije u osnovna sredstva – ako niste već ćete biti kad se posao dovoljno razvije – itekako dajte sebi ovu mogućnost za razmatranje.  
Ako niste, imate navedene kredite za obrtna sredstva po dobroj cijeni
 
Najskuplji je vlastiti kapital jer je prikupljan godinama i nije imao zaradu od kamate.  
 
Srećom u nama imate pouzdanog partnera za sve aspekte Vašeg posla. 

  • Podijeli:

Ivica Žuro

Ivica Žuro

Ivica Žuro je konzultant u financijama, bankovnom poslovanju i upravljanju poduzećima. Vlasnik je MM Beneficium obrta za poslovno savjetovanje. Nakon duge karijere u bankarstvu gdje je uz ostalo bio dugogodišnji direktor za Srednju Dalmaciju u Splitskoj banci, odlučio je iskoristiti stečeno iskustvo u savjetovanju za financiranje i upravljanje. Uža specijalnost su mu financiranje poduzetništva te fizičkih osoba, kao i refinanciranje postojećih obveza povoljnijim kreditiranjem te organizacijska poboljšanja i uštede na troškovima poslovanja.

https://www.financiranje.net/



Kategorije trendova


Newsletter

Prijavite se na newsletter i primajte najnovije trendove i savjete ravno u Vaš inbox

Najnoviji trendovi

Što (ni)je grafički dizajn i zašto (ni)je važan za vaše poslovanje
Što (ni)je grafički dizajn i zašto (ni)je važan za vaše poslovanje

Što grafički dizajn (ni)je, čemu zapravo služi i kakav stvarni utjecaj ima na vaše poslovanje? Ako ste se to ikad pitali (ili možda niste, a trebali biste), novi članak Barbare Zec dat će vam jasniju sliku. Iskusna dizajnerica pojašnjava što dizajner stvarno radi, gdje leži prava vrijednost dizajna i zašto ga treba samo gledati kao “nešto lijepo” nego i kao alat za jasnu i dosljednu komunikaciju.

Upselling - kako povećati prihode kroz dodatne usluge
Upselling - kako povećati prihode kroz dodatne usluge

Prodaja počinje bukingom, ali tu ne završava. Upravo tu počinje prostor za dodatnu zaradu - i to bez pritiska, bez agresivne komunikacije, samo kroz pametno ponuđene usluge koje gostu stvarno trebaju. Ako vodite čarter, surađujete s agencijama ili ste dio prateće industrije, ovaj tekst donosi konkretne ideje kako dodatne usluge mogu poboljšati iskustvo gostiju i povećati prihode.

Komunikacija u kriznim situacijama - praktičan vodič za čarter tvrtke
Komunikacija u kriznim situacijama - praktičan vodič za čarter tvrtke

U čarteru, sve počinje i završava na dojmu - u svakoj poruci, tonu i reakciji. Danas gosti ne žele savršenstvo, ali žele znati da netko drži stvari pod kontrolom. Ne žele da ih se ignorira. A kad nastane situacija, žele znati da netko preuzima odgovornost. Ne možete spriječiti sve probleme. Ali možete naučiti kako komunicirati u kriznim situacijama.

Digitalni marketing u čarter industriji: Vrijeme je za jače odnose s gostima
Digitalni marketing u čarter industriji: Vrijeme je za jače odnose s gostima

Digitalni marketing u yacht čarter industriji nije pitanje trendova nego odgovornog poslovanja. U ovom članku Selma Ćubara razbija ključne zablude – od iluzije o online platformama do pogrešnog razumijevanja brenda i lojalnosti gosta. Jasno, konkretno i poticajno, ovaj tekst otvara prostor za konstruktivan razgovor među agentima, fleet operaterima i svima koji vjeruju da odnos s gostom nije trošak – nego temelj dugoročnog uspjeha.