Promjena je teška, ali neminovna. U nautičkom turizmu sve se češće (i glasnije) priča o održivoj plovidbi. Ali kako započeti “biti zeleni”, ploviti u skladu s prirodom, biti u harmoniji s morem, ostavljati čim manji ugljični otisak i činiti sve ono što podrazumijeva održivu plovidbu?
Održiva plovidba je pojam kojeg sve više susrećemo i o kojem se sve više priča. Ova praksa uključuje korištenje ekološki prihvatljivih metoda, ali i razne tehnologije za pogon i upravljanje brodovima.
U održivu plovidbu uključujemo i iskorištavanje obnovljivih izvora energije poput vjetra i sunca, smanjivanje otpada te korištenje održivih materijala za izgradnju brodova.
No, nakon svih ovih definicija, reći ćemo i kako je održiva plovidba puno više od svega gore navedenoga; to je način života koji potiče duboku povezanost s morem i prirodom.
Među nama postoje oni koji shvaćaju koliko je tema održivosti u plovidbi zapravo važna. Oni nisu jedni od onih koji samo pričaju o tome što bi trebalo učiniti - oni naprave plan i djeluju tamo gdje je to najpotrebnije.
Jedan od takvih među nama je i Green Sail.
Green Sail nije samo još jedna od organizacija; to je pokret koji za cilj ima promijeniti sve oko sebe. Počevši od nas samih.
Uz sve ono što Green Sail predstavlja, bez zadrške možemo reći kako su oni jedan od najgorljivijih i najaktivnijih promotora održivosti.
Njihov je fokus na očuvanje mora, obale i obalne zajednice, a to čine kroz stvaranje strateških partnerstava s ključnim igračima u nautičkom turizmu - vodećim čarter tvrtkama i marinama.
Green Sail sustavno radi na podizanju svijesti o prijetnjama koje predstavlja onečišćenje mora i koliko je održiva budućnost važna. Ujedno nude i sveobuhvatne resurse za edukaciju tvrtki i pojedinaca kako bi donosili informirane, ekološki prihvatljive izbore.
Njihovi resursi uključuju edukacije, mogućnosti mentorstva, online tečajeve, pa čak i sustav ocjenjivanja plovila koji mjeri utjecaj na okoliš - Vessel Environmental Footprint.
Ono što izdvaja Green Sail je i aktivna zajednica istomišljenika, koji su i okosnica svih inicijativa. Ovu zajednicu čini tim zaposlenika, volontera i pripravnika, koji ne samo što promoviraju zaštitu mora i obale, već to i aktivno i čine.
Kroz svoj pokret se trude da njihova misija ne bude samo vizija i razgovor o temi očuvanja mora i obale, već i aktivno djeluju.
Green Sail uvodi pionirski sustav mjerenja utjecala plovila na okoliš (VEF), potičući čarter tvrtke na aktivno mjerenje i minimalizaciju svog utjecaja na okoliš.
Inicijativa ovakve vrste je ključna za nautički sektor. Ovaj sektor je onaj koji direktno utječe na klimatske promjene, smanjenje bioraznolikosti, onečišćenje i zakiseljavanje mora. Smanjenje našeg utjecaja na okoliš je od esencijalne važnosti.
Stoga, poboljšanje VEF ocjene vaše čarter kompanije ne samo što je u skladu s trenutnim ekološkim propisima, već također podiže ugled vašeg brenda.
U okviru partnerstva s čarter tvrtkama, Green Sail je razvio Sustav za ocjenjivanje ekološkog otiska broda - Vessel Environmental Footprint - VEF.
Taj sustav ocjenjuje emisije i održivost svakog broda, dajući mu ocjenu od 1 do 5. Ocjena od 1 označava brod s velikim utjecajem na okoliš, dok je 5 za brod koji aktivno smanjuje svoj ekološki otisak.
Kako VEF funkcionira?
Čarter tvrtke kao verificirani Green Sail partneri mogu izračunati VEF za svoja plovila, tako što će prvo popuniti detaljan upitnik. Nakon toga, Green Sail provjerava informacije i daje sažetak ekološkog otiska svakog pojedinog plovila.
Taj sažetak čarter tvrtka može koristiti za razlikovanje brodova u svojoj floti i promociju održivih praksi na pojedinim brodovima.
Kako se dobiva Vessel Environmental Footprint ocjena?
Green Sail mjeri četiri ključna područja:
Uzimaju u obzir i dodatne elemente koji mogu smanjiti negativni utjecaj, kao što su obnovljivi izvori energije na plovilu te razdvajanje otpada za recikliranje. Također se razmatraju i drugi operativni faktori kao što su starost plovila ili učestalost upotrebe.
Nakon izračuna, svako plovilo će imati mogućnost korištenja Green Sail online ikone, što omogućava potencijalnim gostima donijeti informirane odluke o održivoj plovidbi.
Transparentno, održivo poslovanje će vaši gosti, bivši i budući, gledati kao ono nešto što vas izdvaja iz mnoštva.
Korištenje VEF sustava nudi i mnoštvo prednosti za sve čarter tvrtke, pa tako i za vašu - a samo neke od njih su:
Financijski dobitak - ulaganje u održivost omogućuje čarter tvrtkama određivanje veće cijene za svoje ekološki prihvatljive usluge i/ili proizvode. Ujedno, korištenje obnovljive energije i recikliranje na plovilima dovodi do značajnog smanjenja operativnih troškova.
Konkurentost - iako su trenutno bilo kakve ekološke inicijative dobrovoljne - jedno je sigurno, u budućnosti će biti obavezne. Usvajanjem ovakvih inicijativa i praćenjem ekoloških propisa već danas ostvarujete i vremensku i konkurentsku prednost.
Poboljšana reputacija brenda - oznake održivosti grade povjerenje i kredibilitet među ekološki osviještenim potrošačima - a takvih je svakim danom sve više.
Svijest o ugljičnom otisku - VEF procjene čarter tvrtkama omogućavaju sagledati sve opcije za smanjenje, eliminaciju ili kompenzaciju stakleničkih plinova. Ako mislite kako je vrijeme za akcije i promjene, znajte kako osvještavanjem sebe i svih vaših zaposlenika, vaš utjecaj na ugljični otisak može imati eksponencijalan učinak.
Pozitivna kultura tvrtke - zaposlenici su često više motivirani raditi u tvrtkama s jakim vrijednostima. Njihovo zadovoljstvo je ujedno i u tome što znaju kako tvrtka za koju rade ulaže u održivu budućnost i ekologiju.
Pridruživanjem Green Sail zajednici nećete samo podržati ekološku organizaciju; izravno ćete utjecati na pitanja koja su važna globalno.
Jadransko more, kao što svi znamo, jedno je od najčišćih na svijetu, a takvim ga želimo i zadržati.
Ako vam se Green Sail i VEF sustav čine zanimljivim te planirate istražiti više ili čak i postati njihov partner - znajte i to kako danas gosti sve više traže i cijene čartere koji su ekološki osviješteni.
A Green Sail vam može pomoći promijeniti svoj način ponašanja i poslovanja, ako to već niste učinili do sada. Sve o zaštiti okoliša možete saznati putem njihovog mentorstva i obrazovnih programa koje provode.
Ako ste čarter tvrtka, a želite se uključiti u održivi pokret, Green Sail će vas kroz edukaciju naučiti o svemu što vi, vaši zaposlenici, ali i gosti trebate znati kako bi održali more i obalna područja čistima.
Nije jednostavno promijeniti svoj način rada i poslovanja. Isto tako, trebali bi moći s ponosom isticati činjenicu kako ste postali dio promjene i kako podržavate održivost u nautičkom turizmu. A usvajanje VEF sustava je i jedan od ključnih prvih koraka prema održivosti.
Ako želite nešto promijeniti, ali ne znate odakle početi - vi sami, kao i vaša tvrtka ste odlično mjesto za početak.
Green Sail vam pruža jedinstvenu priliku za aktivno uključivanje u zaštitu okoliša. Dakle, ako ste u turističkom ili nautičkom sektoru i želite “biti zeleni” - Green Sail će vas sigurno htjeti uzeti pod svoje.
Budite i vi dio ovog inspirativnog putovanja.
Nemojte samo stajati na obali i promatrati; prihvatite održivu plovidbu i učinite razliku.
Prijavite se na newsletter i primajte najnovije trendove i savjete ravno u Vaš inbox
Razmišljate o ulaganju u jedrilicu, ali niste sigurni je li to prava odluka? Hrvatska slovi kao raj za nautičare, s obalom koja privlači svake godine sve veći broj nautičara. A dobar charter management, vaša jedrilica može generirati prihod. Saznajte je li kupnja plovila doista pametna investicija i koji su modeli jedrilica najtraženiji.
Digitalna transformacija danas je više od trenda – ona je bit opstanka i rasta. Ipak, uspjeh nije zajamčen, a mnoge tvrtke nailaze na uvijek iste prepreke. Što smo naučili iz izazova i prilika koje je donijela 2024.? Andreja Fazlić donosi 5 ključnih pouka koje vam mogu pomoći da svoje poslovanje prilagodite novom dobu i iskoristite tehnologiju na pravi način. Spremni za promjenu? Saznajte kako.
Ključni izazovi poput visokih troškova marina, dumping cijena i nelojalne konkurencije, kao i nedovoljne promocije nautičkog turizma od strane županijskih turističkih zajednica realnost su hrvatskog čartera. U nastavku saznajte rezultate anonimnog upitnika kao i konkretne incijative za pravednije i konkurentnije tržište te osigurali kvalitetan razvoj hrvatskog nautičkog turizma.
Čarter industrija se nalazi na prekretnici, suočena s ekonomskom nesigurnošću, promjenjivim zahtjevima kupaca i potrebom za većim povjerenjem i transparentnošću. Dok se regije poput Hrvatske bore, druge se održavaju stabilnima. Usred izazova, inovacije poput napredne zaštite plaćanja i certifikacijskih oznaka čine veliku razliku. Hoće li se industrija prilagoditi i napredovati ili propasti?